Szamba ekologiczne

Szambo ekologiczne – podstawowe informacje

Budowa lub zakup domu wiąże się z problemem utylizacji ścieków. Zwykle rozwiązaniem są betonowe szamba lub przydomowe oczyszczalnie. Inną, równie ciekawą alternatywą mogą być szamba ekologiczne, choć wciąż nie wszyscy o nich słyszeli.

Szamba ekologiczne to nic innego, jak zbiorniki, które nie posiadają odpływu, zatem połączenie wodociągowe nie jest tu potrzebne. Ich podstawową zaletą jest solidność, funkcjonalność i odporność na wszelkiego rodzaju czynniki mechaniczne, chemiczne czy pogodowe. Również transport i sam montaż nie należą do szczególnie kłopotliwych – zwykle proces ten nie trwa dłużej niż jeden dzień. Szamba ekologiczne najczęściej produkowane są z plastiku, nieco rzadziej z betonu. Ich koszt zależny jest od materiału i pojemności.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków Wiele gospodarstw domowych boryka się z problemem braku kanalizacji. Wówczas ścieki z gospodarstwa odprowadzane są do podziemnego zbiornika -szamba. Szambo wymaga jednakże regularnego odpompowywania. Lepszym wyjściem w przypadku braku kanalizacji jest zamontowanie biologicznej oczyszczalni ścieków. Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest umiejscowiona pod ziemią. Ścieki do niej trafiające są najpierw oczyszczane z osadów, a następnie poddawane są rozkładowi przez bakterie beztlenowe i tlenowe. Produkt finalny to woda na tyle oczyszczona, że można bezpiecznie używać jej do podlewania działki lub odprowadzić do gruntu lub zbiornika wodnego.Taka oczyszczalnia ścieków to dobra, ekologiczna i niemal bezobsługowa alternatywa dla szamba. Jedyne o czym trzeba pamiętać to usuwanie osadów - mniej więcej raz na rok. Dobór biologicznej oczyszczalni ścieków zależy między innymi od liczby osób w gospodarstwie. biologiczna oczyszczalnia ścieków

sitemap